Jak wybrać rower miejski?

Gdy mamy do czynienia ze sprzętem droższym, który miałbym nam służyć na lata zawsze powstaje pytanie: jak wybrać najlepszy rower? Oczywiście, kiedy chodzi o rowery miejskie trudno wskazać jednoznaczny wybór, bowiem każdy ma swoje indywidualne potrzeby. Jest jednak kilka elementów, na które z pewnością powinieneś zwrócić uwagę.
Sklep – gdzie kupować rower?

Podstawową zasadą jest niekupowanie w hipermarketach i wszelkich podobnych przybytkach, gdzie rowery w „super cenach” stoją obok majonezu. W rzadkich przypadkach można trafić na sprzęt dobrej jakości, ale generalnie trafiają tam rowery wykonane ze stali i plastiku. Innymi słowy ważą jak mały fiat i równie często się psują. Zakupy najlepiej dokonywać w samodzielnych serwisach, ewentualnie w sklepach należących do sieci sportowych. Jak poznać dobry sklep? Sprzedawca jest kompetentny, odpowiada na zadane pytania i wątpliwości – stara się dopasować rower do potrzeb użytkownika, a nie „wcisnąć” najdroższy sprzęt. Dlatego najlepiej kupować w sklepach z lokalnymi serwisami, gdzie sprzedawcy potrafią także naprawiać. Przed przystąpieniem do zakupów określ w jakim celu kupujesz rower. W naszym przypadku są to rowery miejskie, a więc służące głównie do poruszania się po nim (ale dające ci możliwość okazjonalnych wypadów poza miasto), to szukaj sprzętu w niższej klasie cenowej (ok. 700-1500).
Strona techniczna – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę to rama. Najlepszym sposobem by dokładnie wymierzyć ramę jest po prostu stanąć „okrakiem”. Pomiędzy krokiem a ramą powinna pozostać przestrzeń około 5 cm (przedział 2-7 cm). Optymalną wysokość ramy można również zmierzyć (np. przy zakupach online) poprzez sprawdzenie wymiarów wewnętrznej części nogi. Od tak uzyskanego pomiaru odejmujemy ok. 35 cm (przedział 33-38).

W zależności od warunków, w których będziemy się poruszać potrzebujemy różnych opon. Nie liczy jednak rozmiar (tu przeważnie 28 cali), ale przede wszystkim typ ogumienia. Bieżnik głęboki przeznaczony jest do dróg wymagających lepszej przyczepności (np. błoto, polne), zaś gładki z rowkami odprowadzającymi wodę na asfalt. W warunkach miejskich potrzebne są równie dobre hamulce, koniecznie zainwestuj klasę co najmniej V-brake, które zapewniają bezpieczeństwo, przy dość niskiej cenie.

Mniejsze znaczenie mają przerzutki i amortyzatory – oczywiście, także na nich nie powinniśmy zanadto oszczędzać. Przerzutki mają są kluczowe przy dużych różnicach wysokości terenu – np. miejscowości górskie. Rowery miejskie raczej po takich obszarach się nie poruszają. Amortyzatory również powinny być dobierane indywidualnie – zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie tylko z przodu.

Inne artykuły:

About the author /


Related Articles

Sport:

Wyjazdy narciarskie Włochy
Posted in: Sport

Wyjazdy narciarskie do Włoch url Włochy to państwo leżące w Europie Południowo-Środkowej na Półwyspie Apenińskim. Włochy są jednym z siedmiu najbardziej uprzemysłowionych a więc i bogatych państw świata. Wiele miast

Read More

Fitness: