Czy moje dziecko ma anoreksję? Niebezpieczne objawy

W ostatnich latach coraz młodsze dzieci zmagają się z zaburzeniami odżywiania o podłożu psychosomatycznym. Jak rozpoznać, czy twoje dziecko też ma problem?
Skąd biorą się zaburzenia odżywiania u małych dzieci?

Czy moje dziecko ma anoreksję? Niebezpieczne objawy
Anoreksja jest skutkiem niewłaściwego postrzegania samego siebie i pojawia się najczęściej u nastolatków w okresie dojrzewania. Tymczasem zaburzenia odżywiania o charakterze bardzo podobnym do anoreksji zdarzają się coraz częściej młodszym dzieciom. Anoreksja dziecięca ma inne podłoże psychiczne. Maluch może przejawiać jadłowstręt, gdy odczuwa głęboki, długotrwały smutek, brak mu poczucia bezpieczeństwa czy żyje w poczuciu zagrożenia.

U najmłodszych dzieci zaburzeniem skutkuje najczęściej zły kontakt z matką, a odrzucenie jedzenia staje się jedyną możliwością zwrócenia na siebie uwagi rodzica. Czasami też rodzice mają nieprawidłowe wyobrażenia na temat ilości pokarmu, jaką powinna spożywać ich pociecha. W efekcie porcje są dla dziecka za duże, a jedzenie zaczyna kojarzyć mu się z przykrym obowiązkiem.
Anoreksja u starszych dzieci

12-13 lat to wiek, gdy dziecko staje się bardziej świadome swojego ciała i zaczyna zwracać większą uwagę na swój wygląd. To moment, w którym może pojawić się jadłowstręt o podłożu psychicznym.

Zobacz szokującą historię ośmiolatki chorującej na anoreksję:
Dana, The 8 Year Old Anorexic Part 1/5

Zwróć uwagę, jeśli twoje dziecko, które do tej pory miało apetyt, teraz:

unika regularnych posiłków: szuka wymówek, by nie jeść razem z rodziną, zapewnia, że już jadło, woli jadać w swoim pokoju;
obsesyjnie liczy kalorie i sprawdza zawartość tłuszczu w każdym produkcie;
zaczęło intensywnie ćwiczyć. Część osób z zaburzeniami odżywiania oprócz głodówek stara się spalić resztę kalorii przy pomocy intensywnych ćwiczeń fizycznych;
wypowiada się krytycznie na temat swojego wyglądu, uważa się za grube nawet, jeśli ma niedowagę.

Anorektycy mogą miesiącami ukrywać przed rodziną, że ograniczyli jedzenie. Rodzice często przypisują nagły spadek wagi zmianom okresu dojrzewania, przyspieszeniu przemiany materii itp. Powinieneś jednak zaniepokoić się, jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko stało się słabe, jest wiecznie zmęczone, przerzedziły mu się włosy, a cera jest sucha i szara. Na niedożywienie wskazuje też wzmożone odczuwanie zimna. Zwróć uwagę, czy twoje dziecko nie ma często zimnych dłoni i stóp i czy nie marznie mimo wysokich temperatur.

Inne artykuły:

About the author /


Related Articles

Sport:

Wyjazdy narciarskie Włochy
Posted in: Sport

Wyjazdy narciarskie do Włoch url Włochy to państwo leżące w Europie Południowo-Środkowej na Półwyspie Apenińskim. Włochy są jednym z siedmiu najbardziej uprzemysłowionych a więc i bogatych państw świata. Wiele miast

Read More

Fitness: